The Critics Choice Awards are tonight!

0
68

MOVIES – HollywoodNews.com

Ladies and gentlemen, tonight the Critics Choice Awards will air on the CW. Last year I attended as a first-time voter and newly-found member of the Critics Choice Association (formerly the Broadcast Film Critics Association), which added another level of excitement to the entire company. Tonight I’ll be sitting on my couch as the show has obviously moved on to a virtual presentation. It will still be a fun and hopefully remarkable evening, as always, and one that could easily show off some future Oscar winners in the process! Right before the Oscar nominations, it’s a perfect time to celebrate an even more diverse selection of titles. Don’t miss the ceremony …

We’ll have a post with the winners tomorrow, but for tonight just enjoy the show!

For a quick refresher, here are the nominees:

BEST PICTURE
Da 5 Bloods (Netflix)
Ma Rainey’s Black Ass (Netflix)
Mank (Netflix)
Minari (A24)
World News (Universal Pictures)
Nomadland (searchlight pictures)
One Night in Miami (Amazon Studios)
Promising Young Woman (Focus Features)
Sound of Metal (Amazon Studios)
The Chicago 7 Trial (Netflix)

BEST ACTOR
Ben Affleck – The Way Back (Warner Bros.)
Riz Ahmed – Sound of Metal (Amazon Studios)
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Butt (Netflix)
Tom Hanks – World News (Universal Pictures)
Anthony Hopkins – The Father (Sony Pictures Classics)
Delroy Lindo – Da 5 Bloods (Netflix)
Gary Oldman – Mank (Netflix)
Steven Yeun – Minari (A24)

BEST ACTRESS
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Ass (Netflix)
Andra Day – The United States v Billie Holiday (Hulu)
Sidney Flanigan – Never Seldom Sometimes Always (focus functions)
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman (Netflix)
Frances McDormand – Nomadland (searchlight pictures)
Carey Mulligan – Promising Young Woman (Focus Features)
Zendaya – Malcolm & Marie (Netflix)

BEST SUPPORTING ACTOR
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods (Netflix)
Sacha Baron Cohen – The Chicago 7 Trial (Netflix)
Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)
Bill Murray – On the Rocks (A24 / Apple TV +)
Leslie Odom, Jr.- One Night in Miami (Amazon Studios)
Paul Raci – Sound of Metal (Amazon Studios)

THE BEST SUPPORTING ACTRESS
Maria Bakalova – Borat Subsequent Film (Amazon Studios)
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman (Netflix)
Glenn Close – Backwoods Elegy (Netflix)
Olivia Colman – The Father (Sony Pictures Classics)
Amanda Seyfried – Mank (Netflix)
Yuh-Jung Youn – Minari (A24)

BEST YOUNG ACTOR
Ryder Allen – Palmer (Apple TV +)
Ibrahima Gueye – Life Ahead (Netflix)
Alan Kim – Minari (A24)
Talia Ryder – Never Seldom Sometimes Always (focus functions)
Caoilinn Springall – The Midnight Sky (Netflix)
Helena Zengel – World News (Universal Pictures)

BEST ACTING ENSEMBLE
Da 5 Bloods (Netflix)
Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)
Ma Rainey’s Black Ass (Netflix)
Minari (A24)
One Night in Miami (Amazon Studios)
The Chicago 7 Trial (Netflix)

BEST DIRECTOR
Lee Isaac Chung – Minari (A24)
Emerald Fennell – Promising Young Woman (Focus Features)
David Fincher – Mank (Netflix)
Spike Lee – Da 5 Bloods (Netflix)
Regina King – One Night in Miami (Amazon Studios)
Aaron Sorkin – The Chicago 7 Trial (Netflix)
Chloé Zhao – Nomadland (searchlight pictures)

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Lee Isaac Chung – Minari (A24)
Emerald Fennell – Promising Young Woman (Focus Features)
Jack Fincher – Mank (Netflix)
Eliza Hittman – Never Seldom Sometimes Always (focus functions)
Darius Marder & Abraham Marder – Sound of Metal (Amazon Studios)
Aaron Sorkin – The Chicago 7 Trial (Netflix)

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Paul Greengrass & Luke Davies – World News (Universal Pictures)
Christopher Hampton and Florian Zeller – The Father (Sony Pictures Classics)
Kemp Powers – One Night in Miami (Amazon Studios)
Jon Raymond & Kelly Reichardt – First Cow (A24)
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Ass (Netflix)
Chloé Zhao – Nomadland (searchlight pictures)

BEST KINEMATOGRAPHY
Christopher Blauvelt – First Cow (A24)
Erik Messerschmidt – Mank (Netflix)
Lachlan Milne – Minari (A24)
Joshua James Richards – Nomadland (searchlight images)
Newton Thomas Sigel – Da 5 Bloods (Netflix)
Hoyte Van Hoytema – Apprenticeship (Warner Bros.)
Dariusz Wolski – World News (Universal Pictures)

BEST PRODUCTION DESIGN
Cristina Casali, Charlotte Dirickx – The Personal Story of David Copperfield (Searchlight Pictures)
David Crank, Elizabeth Keenan – World News (Universal Pictures)
Nathan Crowley, Kathy Lucas – Teaching (Warner Bros.)
Donald Graham Burt, Jan Pascale – Mank (Netflix)
Kave Quinn, Stella Fox – Emma (focus features)
Mark Ricker, Karen O’Hara and Diana Stoughton – Ma Rainey’s black ass (Netflix)

BEST PROCESSING
Alan Baumgarten – The Chicago 7 Trial (Netflix)
Kirk Baxter – Mank (Netflix)
Jennifer Lame – Teaching (Warner Bros.)
Yorgos Lamprinos – The Father (Sony Pictures Classics)
Mikkel EG Nielsen – Sound of Metal (Amazon Studios)
Chloé Zhao – Nomadland (searchlight pictures)

BEST COSTUME DESIGN
Alexandra Byrne – Emma (focus features)
Bina Daigeler – Mulan (Disney)
Suzie Harman & Robert Worley – The Personal Story of David Copperfield (Searchlight Pictures)
Ann Roth – Ma Rainey’s Black Ass (Netflix)
Nancy Steiner – Promising Young Woman (Focus Features)
Trish Summerville – Mank (Netflix)

Best hair and makeup
Emma (focus functions)
Hillbilly Elegy (Netflix)
Ma Rainey’s Black Ass (Netflix)
Mank (Netflix)
Promising Young Woman (Focus Features)
The United States versus Billie Holiday (Hulu)

BEST VISUAL IMPACT
Greyhound (Apple TV +)
The Invisible Man (Universal Pictures)
Mank (Netflix)
The Midnight Sky (Netflix)
Mulan (Disney)
Teaching (Warner Bros.)
Wonder Woman 1984 (Warner Bros.)

Best comedy
Borat Subsequent Film (Amazon Studios)
The Forty Year Old Version (Netflix)
The King of Staten Island (Universal Pictures)
On the rocks (A24 / Apple TV +)
Palm Springs (Hulu and NEON)
The Prom (Netflix)

BEST FOREIGN VOICE FILM
Another Round (Samuel Goldwyn Films)
Collective (magnolia pictures)
La Llorona (shudder)
Life Ahead (Netflix)
Minari (A24)
Two of us (magnolia pictures)

BEST SONG
Everybody Cry – The Outpost (Screen Media Films)
Fight For You – Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)
Husavik (My Hometown) – Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (Netflix)
Io sì (seen) – Life Ahead (Netflix)
Talk Now – One Night in Miami (Amazon Studios)
Tigress & Tweed – The United States v Billie Holiday (Hulu)

BEST RESULT
Alexandre Desplat – The Midnight Sky (Netflix)
Ludwig Göransson – Teaching (Warner Bros.)
James Newton Howard – World News (Universal Pictures)
Emile Mosseri – Minari (A24)
Trent Reznor & Atticus Ross – Mank (Netflix)
Trent Reznor, Atticus Ross and Jon Batiste – Soul (Disney)

Stay tuned to see who and what wins!

Source Link

Leave a Reply